WYKADROWANE #2: ''La Dama rossa uccide sette volte'' (1972)

|
Kamil Bogdański
Nie bez powodu włoskie giallo określa się mianem "artystycznego kina grozy". Twórcy tworzący w tym wdzięcznym nurcie - wzorowanym po części na tanich powieściach kryminalnych tamtego okresu - mimo że podejmowali się tematyki uznawanej przez krytykę za gorszącą, perwersyjną, nierzadko mizoginiczną, to w oczach fanów zyskali sobie dożywotni szacunek. Spora w tym zasługa filmowej formy, z którą Włosi potrafili, jak nikt inny wówczas w kinie klasy B, czynić prawdziwe cuda, dzięki czemu filmy te stawały się dużo bardziej przystępne dla masowego widza, wciąż jednak - paradoksalnie - pozostając w niszy. 
Cykl "Wykadrowane" powstał głównie z myślą o tego typu zakurzonych tytułach, powszechnie mało znanych lub zepchniętych w głąb ludzkiej niepamięci, które bez wątpienia warto przedstawić szerszej publiczności. Należy jednak wziąć poprawkę na lata produkcji, a także ograniczoną dystrybucję na nośnikach cyfrowych - wiele z nich wciąż nie doczekało się bowiem remasteringu, dlatego jakość publikowanych przeze mnie stopklatek, może być daleka od ideału. 

W drugim wpisie z serii rozbieram na czynniki pierwsze nietypowe giallo - "La Dama rossa uccide sette volte" (ang. "Red Queen Kills 7 Times") w reżyserii Emilio Miragli, obudowane wokół krwawej legendy o tytułowej damie w czerwieni. Niebanalna, trzymająca w napięciu intryga i piękne - co widać na załączonym obrazku - zdjęcia autorstwa Alberto Spagnoliego, a także klimatyczne dźwięki, za które odpowiedzialny jest ceniony kompozytor - Bruno Nicolai, tworzą audiowizualną ucztę, dzięki czemu seans staje się czystą przyjemnością. Choć bardziej adekwatne było nazwanie tej przyjemności "nieczystą"... ;)
Powyższe kadry pochodzą z wersji Blu-Ray (2017) dystrybuowanej przez ARROW Video.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Featured Post

''Suspiria'' (2018), reż. Luca Guadagnino - recenzja

Przynajmniej raz w roku ma miejsce premiera filmu, który dzieli krytyków oraz widownie na dwa przeciwstawne obozy. Ci pierwsi zazwyczaj wyc...

Popularne posty

(C) Copyright 2018, All rights resrved Poza Kadrem. Template by colorlib