Po dwóch miesiącach przerwy wynikającej z prywatnych zobowiązań, powracam z ciepło przyjętym cyklem "Szybkiej piątki". Standardowo, bez zbędnego gadania, przedstawiam pięć najciekawszych filmowo-serialowych propozycji, które zadebiutują w Polsce w ciągu najbliższych 30 dni, rozpoczynając tym samym letni sezon w przemyśle rozrywkowym.

  

SZYBKA PIĄTKA: FILMYPrzebudzenie dusz

reż. Jeremy Dyson, Andy Nyman


Głównym bohaterem opartego na sztuce teatralnej "Przebudzenia dusz" (oryginalny tytuł "Ghost stories"...) jest profesor Philip Goodman (Andy Nyman), który całe swoje życie poświęca wyjaśnianiu niewyjaśnionego oraz demaskowaniu oszustów, mających rzekomy kontakt ze zmarłymi. Fabuła złożona jest z trzech opowieści o opętaniu, które łączy wspólna narracyjna klamra - list od zaginionego przed laty idola. Światowi krytycy już zdążyli okrzyknąć film Dysona i Nymana hołdem dla brytyjskiej szkoły horroru, chwaląc reżyserów przede wszystkim za umiejętne żonglowanie znanymi schematami gatunkowymi. Ile w tym prawdy, dowiemy się 1 czerwca.


Zimna wojna

reż. Paweł Pawlikowski


Drugi polskojęzyczny film Pawła Pawlikowskiego (Oscar za "Idę") to objawienie tegorocznego canneńskiego festiwalu, wyróżnione nie tylko udziałem w Konkursie Głównym, ale także nagrodzone Złota Palmą za najlepszą reżyserię. Porównywana do "Casablanci" "Zimna wojna" osadzona została w latach 50. ubiegłego wieku i przedstawia historię niespełnionej, trudnej miłości pomiędzy dwójką emigrantów - dyrektorem artystycznym fikcyjnego zespołu Wiktorem Warskim (Tomasz Kot), a jedną z jego artystek - Zulą Lichoń (Joanna Kulig). Co ciekawe - autorzy (Pawlikowski napisał scenariusz wraz ze zmarłym przed rokiem Januszem Głowackim) oparli tę opowieść na kanwie prawdziwej historii zespołu ludowego pieśni i tańca Mazowsze. Zdjęcia nakręcono w autentycznych lokacjach - w Polsce, Francji i krajach byłej Jugosławii. Pokazy przedpremierowe już od 2 czerwca, w regularnej dystrybucji "Zimna wojna" zagości natomiast 6 dni później.


Thelma 

reż. Joachim Trier


W swojej recenzji o najnowszym filmie Joachima Triera pisałem następująco: "Thelma to wielowarstwowa historia coming-of-age osadzona w konwencji paranormalnego dreszczowca, w której emocjonalna powściągliwośc idzie w parze z hipnotyzującą warstwą audiowizualną...". Norwerski reżyser wprowadza widza w intymny świat dojrzewającej nastolatki, która odkrywając własną tożsamość, zmierzyć musi się z niecodziennymi zjawiskami, które kilkanaście lat wcześniej doprowadziły do rodzinnej tragedii. Premiera filmu w kinach studyjnych już (dopiero?) 8 czerwca. Warto!


Jurasic World: Upadłe Królestwo

reż. Juan Antonio Bayona


Mimo, że oryginał (Jurrasic World, reż. Colin Trevorrow, 2015) nie cieszył się dobrą passą, to fakt zmiany reżysera i estetyki może być krokiem w dobrym kierunku  (całośc ma być ponoć mroczniejsza, dużo bardziej poważna i nie pozbawiona brutalności). Fabuła sequelu rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach znanych z pierowzowzoru; tytułowy park rozrywki został doszczętnie zniszczony przez dinozaury, które stały się jeszcze bardziej niebezpieczne. Kiedy uśpiony wulkan budzi się do życia, dwójka bohaterów z poprzedniej części - Nick (Chris Pratt) i Claire (Bryce Dallas Howard), musi zrobić wszystko by uratować zagrożone stworzenia. Premiera (również w IMAX)  8 czerwca.


Dziedzictwo. Hereditary

reż. Ari Aster


Studio A24, kino grozy i debiutujący reżyser - brzmi znajomo? Jeden z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie filmów tego roku ma szansę stać się w podsumowującym zestawieniu także osobistym faworytem na podium. Fabuła "Hereditary. Dziedzictwo" skupia się na rodzinie, która wkrótce po pogrzebie seniorki rodu, zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk, mających związek - jak się później okaże - z pozostawionym przez nią tytułowym dziedzictwem. Dodatkową zachętę niech stanowi fakt, że już podczas premiery na festiwalu Sundance, film okrzyknięto mianem "najstraszniejszego horroru ostatnich lat", a wśród wymienianych przez krytyków inspiracji, pojawiają się takie tytuły jak "Kult" Robina Hardy'ego czy "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego O tym, czy wszelkie słowa pochwały są słuszne, będziemy mogli przekonać się 22 czerwca. 


 

SZYBKA PIĄTKA: SERIALE

 

Cormoran Strike

HBO


"Cormoran Strike" to serial kryminalny, nakręcony w oparciu o serię książek autorstwa J.K. Rowling: "Wołanie Kukułki", "Jedwabnik" i "Żniwa zła". Historia przedstawi losy tytułowego detektywa (Tom Burke), który powróciwszy z misji wosjkowej w Afganistanie, założył jednoosobą detektywistyczną. Niezawodna instuicja oraz instynkt, wraz z doświadczeniem śledczym, okażą się kluczowe przy rozwiązanie trzech skomplikowanych spraw, z którą nie radzi sobie lokalna policja. Pierwszy odcinek zadebiutuje na HBO GO 1 czerwca, a dzień później wyemituje go Cinemax. Sukcesja

HBO


"Sukcesja" to historia Logana Roya (Brian Cox) oraz czworga jego dorosłych dzieci, do których należy firma Waystar Royco – jedna z największych korporacji mediowych na świecie. Starzejący się ojciec, będący także głową firmy, zaczyna wycofywać się z działalności. Rozpoczyna się więc walka o władzę i spadek po wpływowej głowie rodziny. Premiera 4 czerwca. Impulse

YouTube RedSerialowy spin-off filmu "Jumper" za który, podobnie jak za filmowy oryginał, odpowiada Doug Liman. Historia pierwszej oryginalnej produkcji YouTube Red (!) przedstawi losy młodej dziewczyny mieniem Henry (Maddie Hasson), która na skutek traumatycznego przeżycia, odkrywa w sobie zdolnośc do teleportacji.  Aby przetrwać i uratować świat, dziewczyna będzie musiała nauczyć się kontrolować swoją moc. Premiera pierwszego z dziesięciu jednogodzinnych odcinków zapowiedziana została na 6 czerwca.


Trzy dni Kondora

AT&T


Uwspółcześniona serialowa wersja filmu Sydneya Pollacka z Robertem Redfordem opowiadająca o młodym idealiście - Joe Turnerze, który rozpoczynając pracę w CIA, zostaje wystawiony na życiową próbę. W główną rolę wcielił się Max Irons, syn Jeremy’ego Ironsa. Oprócz niego w serialu pojawią się również Mira Sorvino i Brendan Fraser. Pierwszy sezon składać się będzie z 10 odcinków, a pierwszy z nich zadebiutuje 7 czerwca. Za produkcję odpowiadają MGM Television i Skydance TV.


Yellowstone

Paramount Network


Fabuła skupia się na rodzinie Duttonów, która kontroluje największe sąsiadujące ze sobą farmy w USA. Właścicielem rancza jest John Dutton (Kevin Costner), który żyje pod nieustanną presją – jego terenami interesują się bowiem deweloperzy czy indiańskie rezerwaty. Serial umożliwi rzut oka na świat odległy od kontroli mediów, gdzie politycy kupowani są przez największe koncerny naftowe, woda pitna zatruwana jest przez kolejne pęknięcia studni, a nierozwiązane morderstwa to chleb powszedni.
W rolach głównych wystąpią m.in. Kevin Costner, Luke Grimes i Cole Hauser. Premiera 20 czerwca.

Serial prezentuje historię prywatnego detektywa Cormorana Strike’a (Tom Burke), który wrócił ze służby wojskowej w Afganistanie i założył w Londynie jednoosobową firmę detektywistyczną. Zraniony zarówno psychicznie, jak i fizycznie mężczyzna ma niezawodną intuicję i instynkt, a także cenne doświadczenie wojskowego śledczego, które okazują kluczowe przy próbie rozwiązania trzech złożonych spraw, z którymi nie radzi sobie policja.

Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/170655/cormoran-strike-nowy-serial-na-podstawie-powiesci-jk-rowling-wideo.html
Serial prezentuje historię prywatnego detektywa Cormorana Strike’a (Tom Burke), który wrócił ze służby wojskowej w Afganistanie i założył w Londynie jednoosobową firmę detektywistyczną. Zraniony zarówno psychicznie, jak i fizycznie mężczyzna ma niezawodną intuicję i instynkt, a także cenne doświadczenie wojskowego śledczego, które okazują kluczowe przy próbie rozwiązania trzech złożonych spraw, z którymi nie radzi sobie policja.

Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/170655/cormoran-strike-nowy-serial-na-podstawie-powiesci-jk-rowling-wideo.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Featured Post

''Bliskie spotkania trzeciego stopnia'' (1977), reż. Steven Spielberg - analiza

Niniejszy tekst stanowi fragment mojej pracy dyplomowej pt. Na skraju jutra. O przeobrażeniach i kondycji filmowej fantastyki naukowej na p...

Popularne posty

(C) Copyright 2018, All rights resrved Poza Kadrem. Template by colorlib